U nás doma sme Vlka ešte ako šteniatko kŕmili granulami, ktoré papal u chovateľa. Mysleli sme, že pri nich zostaneme, no dostal z granúl dlhšie trvajúcu hnačku a preto som sa rozhodla začať ho kŕmiť BARFom (BARF znamená Bones and Raw Food alebo aj Biologically Appropriate Raw Foods). Od toho týždňa akoby ožil, tráviace ťažkosti sa celkom stratili, začal sa viac hrať, behať, neprespal celý deň ako predtým. Ja z našej skúsenosti odporúčam, aby ste s vlčiakom BARFovali. Keďže Československý vlčiak je priamym potomkom vlka a má jemu podobný tráviaci systém, mali by ste sa tomu prispôsobiť, nekŕmiť ho umelo a dať vášmu psovi všetko, vďaka čomu bude zdravý a vitálny. Je len na vás, aby ste pozorovali vášho psíka a všímali si, čo je pre neho najlepšie. 

Mýtus o kŕmení surovým mäsom

Psi kŕmení surovým mäsom zvlčia, pes sa stane krvilačným agresorom, ak ochutná krv, stane sa nebezpečným a pravdepodobne zaútočí aj na vašu rodinu, pes, využívaný na poľovnícke účely bude načínať zver.“​

Mnohí psíčkari vám potvrdia, že toto je skutočne mýtus. Za tie roky sa nás pýtalo nespočetne veľa ľudí, čím kŕmime Vlka a mali by ste vidieť ich vyplašené výrazy tváre, keď im odpovedám: „My ho kŕmime surovým mäsom…“ Za 5 rokov jeho života nikoho nepohrýzol, ani nezabil zviera, ani sa po nociach za splnu mesiaca nepremieňa na krvilačné monštrum, ktoré túži po krvi. 

Takéto správanie nebolo v súvislosti s kŕmením surovým mäsom nikdy zaznamenané. Pôvod môže mať v časoch, kedy bolo bežné chovať psov uviazaných pri búde a pes, ktorý bol takto kŕmený mal viac energie a tak sa ju snažil vybiť skákaním a štekaním a môže sa zdať, že je agresívny. Statisíce psov na celom svete sa vrátilo ku svojej prirodzenej výžive a sú kŕmení surovým mäsom a zeleninou. Na rozdiel od psov, ktorí sú kŕmení výživou, ktorá má ďaleko od prírody (priemyselne vyrábané krmivá) sú spokojnejší a vyrovnanejší. Žiadny z nich sa nestal krvilačným agresorom. Problém so správaním majú naopak častejšie psi, kŕmení neprirodzenou výživou. Ich organizmus musí odbúrať odpadové látky z nezdravej výživy. Takto zaťažený pes sa necíti dobre, navonok sa prejavuje menšou vitalitou, nespokojnosťou a vo vyhrotených situáciách aj agresivitou.

Pes samozrejme bráni svoje mäso pred ostatnými psami. To ale nemá žiadny vplyv na vzťah psa a človeka, je to iba vec výchovy. Každý človek (aj dieťa) môže dobre vychovanému psovi mäso zobrať. Pes sa ľahko naučí, že človek pri kŕmení nepredstavuje konkurenciu. Podľa skúseností poľovníkov načínanie zveri nezávisí od druhu kŕmenia, ale od správnej výchovy psa. Viac informácií nájdete TU

Ak ste psíka doteraz kŕmili len granulami a chcete prejsť na BARF, začnite s tým postupne a opatrne, všetky zmeny vo vyprázdňovaní a zdravotnom stave na psíkovi sledujte. U nás nikdy tak s radosťou nežral, ako keď som mu dala misku surovej stravy.

Základná hmotnosť porcie
 • šteniatka vek 2-5 mesiacov: 10% vlastnej váhy
 • dorastenci vo vývine vek 6-14 mesiacov: 6% váhy   
 • dospelý pes športovo aktívny: v závislosti od námahy 3- 4%
 • dospelý pes bez nadmerných aktivít: 2% (odporúča sa aj pri nadváhe)

V časovom rámci jedného týždňa sa snažíme dodržať nasledujúce zloženie jedálnička:

 • 70 % mäso a vnútornosti – z toho prerastaná svalovina 50% (hovädzie, jahňacie, morčacie, ryby…) vnútornosti svalové tkanivo 40 % (srdce, zelené držky), vnútornosti jemné tkanivo 10 % (pečeň, obličky)
 • 20 % mäsité kosti a chrupavky (kosti obalené mäsom – kuracie stehná, trupy, krídla, bravčové rebrá, hovädzie kosti)
 • 10 % príloha (zelenina, ovocie, mliečne výrobky, vajce). Viac informácií nájdete TU.

Pre psa sú nebezpečné varené a pečené kosti. Surové kosti nedávajte častejšie ako raz za týždeň, psa zvyknú zapekať a každodenným dávaním kostí by ste mu zaťažili žalúdok, mohol by mať aj sklon priberať. Surové kosti najmä aj s chrupavkou mu dodajú vlákninu, vápnik a minerály, vyčistia a obrúsia mu zúbky a zubný kameň a má po nich pevnejšiu stolicu. Výnimkou sú varené špikové kosti, pes sa s nimi zabaví a neublížia mu.

Vnútornosti a iné časti ako rypáky, uši, kuracie krky podávame len dvakrát do týždňa, rovnako tak vajíčka.

Z mliečnych výrobkov môžete dávať psíkovi tvaroh, biele jogurty a acidofilné mlieko. Z bežného mlieka by mohol mať hnačku. Tiež ich stačí pridávať 2-3x do týždňa.

Mäso môže akékoľvek, jedine divinu by ste mali spracovať aspoň pár dňovým premrazením. V zime môžete dávať viac mastného mäsa pre tvorbu tuku. Ryby psy milujú, ak dávate konzervované, najlepšie sú vo vlastnej šťave alebo v rastlinnom oleji, no pozrite si zloženie, aby neobsahovali veľa soli a nepodávajte ich viac ako raz do týždňa. U šteniatka olej z rybičiek pomáha na šľachy a chrupavky, napríklad pri rozídených prstoch na labkách, keď šteniatko rýchlo vyrástlo, alebo pri padnutých uškách.

Keď mixujem časť zeleniny v smoothie mixéri, rozmixujem mu do jedla aj škrupinu z vajíčka. Zlepšuje mu kvalitu srsti. Do každodennej stravy mu pridávam olivový olej na lepšiu kvalitu srsti.

Nekombinujte granule so surovou stravou. Zaťažíte tým psíkovi žalúdok.

Ak je pes tučnejší, zvýšte percento zeleniny a ak je chudší, zvýšte percento prílohy, tučnejšieho mäsa a mäsových kostí. U šteniatok v strave musia byť hlavne trupy, krky, krídla, ktoré zabezpečia dostatok vápnika. Občas môžete psíka zabaviť prasacou nožičkou.

Príklad jedálnička z CHS Tobrok

Čo psík nesmie

Nekŕmte psa silne korenenými a solenými klobásami a salámou, sladkosťami a čokoládou, pre vlčiaka je smrteľná dávka 240g horkej čokolády s vysokým obsahom kakaa!!! Nedovoľte aby psa kŕmili ľudia pod stolom s jedlom z taniera. Nedávajte mu zemiaky, cibuľu, alkohol ani ľudské lieky. Kaleráb a karfiol podávame len striedmo. Nedávajte mu huby, makadamové orechy, semienka z hrozna – vo veľkom množstve sú jedovaté. Niektoré psy citlivo reagujú na broskyne, marhule či čerešne (náš aj na slivky).

Potravu psovi podávajte v izbovej teplote. Môže aj chvíľku dlhšie postáť v miestnosti, teplejšia a zapáchajúca potrava je pre vlčiaka obrovská bašta pre chuťové bunky.

Zelenina a ovocie

Najhodnotnejším dodávateľom potrebných bioaktívnych látok (vitamíny, minerály, stopové prvky) sú zelené listové zeleniny, ďalej farebná zelenina a ovocie. Snažte sa dodržiavať toto pomerové odporúčanie:

50% zelená listová

 • Fenykel – vysoký obsah vitamínu C, podporuje tvorbu mlieka pri dojčení, v čase kotnosti nepodávame.
 • Čínska kapusta – oproti iným druhom kapusty je ľahko stráviteľná, nenadúva. V zime je dôležitým zdrojom vitamínu C aj vitamíny skupiny B.
 • Rukola – vysoký obsah vitamínu C pôsobí proti voľným radikálom, posilňuje imunitný systém a niektoré horké látky pôsobia ako zabijaci baktérií. Nedávame veľmi často.
 • Špenát – obsahuje sekretín, ktorú stimuluje najmä slinivku brušnú (pankreas). Horčiny podporujú trávenie, posilňujú srdce, nervy, pečeň. Špenát silne podporuje tvorbu krvi, posilňuje imunitný systém. Kartenoidy sú dobré pre peknú a zdravú pokožku, zlepšujú zrak. Pomáha proti ekzémom, chronickej zápche, podporuje rast, napomáha stabilite kostí. Je to skvelá zelenina, ale ukladá veľa nitrátov z pôdy – odstraňovanie listových rebier a stoniek je síce namáhavé, ale obsah nitrátov zníži. Obsahuje kyselinu šťavelovú, ktorá viaže vápnik a spôsobuje vznik močových kameňov.
 • Kyslá kapusta – najzdravšia v surovej forme (vysoký obsah vitamínu C), ak ju varíme, nie dlhšie ako 20 minút.
 • Červená a biela kapusta – brzdí zápaly, pomáha predchádzať vzniku rakoviny. Balastné látky povzbudzujú črevá. Ak bielu kapustu varíme, obsah vitamínu C sa v nej dokonca ešte zvyšuje. Obsahuje horčičné oleje, ktoré pomáhajú predchádzať rakovine a majú antimikrobiálny účinok. Podávame v malom množstve raz do týždňa. Všetky druhy kapusty majú nepríjemný vedľajší účinok – v črevách spôsobujú nadúvanie, čo môže byť veľmi nepríjemné pre psa aj pre človeka.
 • Kel – ideálna zimná zelenina. Posilňuje organizmus a chráni bunky pred oxidačnými procesmi, brzdí spúšťače rakoviny. Kvôli nadúvavým účinkom podávame najviac raz do týždňa v zeleninovej kaši.
 • Šalát

30% ostatná zelenina

 • Mrkva – obsahuje pektín, ktorý v tráviacom trakte nabobtná do hlienu a chráni tak žalúdočnú a črevnú sliznicu. Betakarotén sa stará o zdravie očí, kože a srsti (u Československého vlčiaka však môže stmaviť dúhovku do hneda a podľa štandardu by mala byť jantárovo žltá, preto my sme mrkvu do jedla nepridávali). Pektíny a karotény predchádzajú vzniku rakoviny. Môžeme podávať denne, vždy pridávame olej, pretože vitamíny, obsiahnuté v mrkve sú rozpustné v tukoch.
 • Červená repa – surovú repu umyjeme, olúpeme a nastrúhame. Obsahuje betakyany, ktoré majú veľa liečivých účinkov. Pre vysoký obsah nitrátu ku nej vždy podávame veľa prírodného vitamínu C.
 • Šalátové uhorky – pôsobia močopudne a vďaka prebytku zásaditosti uvoľňujú močovinu. Väčšina vitamínov a minerálnych látok je ukrytá v šupke, odkrojíme len horké konce.
 • Karfiol – je ľahko stráviteľný a obsahuje glukosinoláty, ktoré pôsobia proti rakovine.
 • Zeler – kvôli vysokému obsahu draslíku môže pôsobiť ľahko močopudne.
 • Kaleráb – listy obsahujú oveľa viac živín ako hľuzy a to najmä minerálnych látok, fosforu a karotenoidov. Kaleráb nadúva, preto dávame pozor u psov s citlivým žalúdkom.
 • Brokolica – flavíny a predovšetkým sulforaphan znižujú riziko vzniku rakoviny, vysoké množstvo karoténu posilňuje nervy, má priaznivý vplyv na dobrý zrak a pokožku. Obsahuje vápnik pre pevné kosti. Nepridávame do kŕmenia príliš často, lebo obsahuje tiež horčiny. Podávame 1x týždenne s pridaním vitamínu C.
 • Paprika – najmä farebná sladká.
 • Paradajka

20% ovocie

 • Jablká  – obsahujú pektín, balastnú látku, ktorá znižuje hladinu cholesterolu a neutralizuje obsah kyselín v tele. Pektíny zo zrelých jabĺk viažu nestráviteľné zvyšky a jedy v tenkom a hrubom črve a napomáhajú pri ich vylučovaní
 • Banány – optimálne ak je šupka tmavožltá s hnedými škvrnami. Chránia žalúdočnú sliznicu pri gastritíde, zlepšujú žalúdočné problémy, normalizujú vysokú hladinu cholesterolu a predchádzajú vápenateniu ciev.
 • Marhule – výborné pre kožu a sliznice, pôsobí na tvorbu krvi, povzbudzujú chuť k jedlu, sú ľahko močopudné a zlepšujú činnosť čriev. U ľudí vysoko účinný prostriedok k odvodneniu opuchnutých nôh; odľahčuje srdcu a krvnému obehu. Obsahujú veľa karoténu, ktorý je dôležitý pre dobrý zrak a fungovanie metabolizmu. Podávame veľmi zrelé plody.
 • Hrušky – podporujú trávenie. Draslík odvodňuje a trieslové kyseliny pôsobia pozitívne pri zápaloch žalúdka a čriev. Vďaka výrazne zásaditým látkam chránia pred prekyslením. Kyselina kremičitá a kyselina fosforečná pôsobí pozitívne na celkovú kondíciu. Podávame dobre  zrelé plody  vždy aj so šupkou, ktorá obsahuje najviac vitamínov. U psov, ktorí majú sklon k nadúvaniu, podávame menej.
 • Jahody – povzbudzujú chuť k jedlu, podporujú trávenie, zbavujú telo nestráviteľných zvyškov, čistia sliznice, zastavujú hnačku, urýchľujú hojenie rán. Obsahujú vitamíny skupiny B pre lepšiu koncentráciu, dobré oči a krásnu srsť. Sodík viaže v tele kyseliny, ktoré by mohli spustiť artrózu. Fosfor brzdí zánety, železo pôsobí proti anémii.
 • Maliny – účinne podporujú pečeň pri detoxikácii, spevňujú steny veľmi jemných ciev, pomáhajú pri regenerácii črevnej sliznice, majú aktivačný účinok na metabolizmus a sú vhodné pri strate chuti k jedlu, pri nevoľnosti a anémii. Jadierka podporujú trávenie. Podporujú tvorbu kostí, sú dôležité pre metabolizmus v svaloch, pre všetky funkcie v mozgu a nervoch, chráni bunky pred rakovinou. Odvar z listov pomáha pri zánetoch ďasní, črevnej sliznice, kašľu, bolestiach v hrdle, hnačke a iných infekciách.
 • Čerešne – sú zvlášť u mladých psov vhodné pre stavbu kostí, zubov a tvorbu krvi. Tmavé farbivá sú ako aspirín – brzdia zápaly kĺbov a trvalo miernia artritické problémy.
 • Pomaranče, mandarínky – čistia krv, znižujú vysoký krvný tlak a vysokú hladinu cholesterolu. Posilňujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Predchádzajú infekciám, bránia telo proti vírom. Chránia bunky proti voľnými radikálmi, utesňujú najjemnejšie cievy a posilňujú obecnú obranyschopnosť vďaka vysokému obsahu vitamínu C, ktorý však klesá už 1-2 hodiny po príprave.  Podávame zriedka, môžu spôsobiť problémy s prekyslením.
 • Broskyne – pôsobia ľahko močopudne, ako preháňadlo, povzbudzujú trávenie.
 • Slivky, ringle – podporujú trávenie a odvod jedovatých látok z čriev. Stimulujú žalúdočne šťavy a sliny. Znižujú horúčku. Ovocné kyseliny v slivkách podporujú sekréciu slinných žliaz a žalúdočných štiav a povzbudzujú chuť k jedlu. Preto, že neobsahujú soľ, odporúčajú sa pre pacientov s chorobami krvného obehu, obličiek, pečene a pre choré revmatom a dnou.  Šupky slivák sú dosť tvrdé a obsahujú veľa ťažko stráviteľnej celulózy, ktorá môže v črevách kvasiť, preto by sme to nemali s kŕmením surových sliviek (ktoré by mali byť vždy zrelé a sladké) preháňať a nemali by sme ku nim podávať tekutiny.

Viac informácií nájdete TU

Nevhodná zelenina je cibuľa, surový zemiak, cesnak (aj keď býval kedysi používaný na odčervenie), fazuľa, sója a avokádo.

Recept na psiu huspeninu

Huspenina z bravčových nožičiek je dobrá na kĺby. Do 5 litrového tlakového hrnca dajte 5-6 bravčových nožičiek podľa ich veľkosti, môžete dať aj kože a zalejete vodou. Pozor, hrniec nesmie byť veľmi plný, aby to z neho nevypenilo. Varte aj dve hodiny, kým sa nožičky nerozpadnú. Môžete variť aj v normálnom hrnci, len počítajte s dlhšou dobou varenia. Potom všetko vyklopte, nechajte vychladnúť a keď sa bude dať, kosti oberte. Kosti psovi nedávajte. Keď máte obraté, spolu s vodou, v ktorej sa to varilo, rozmixujte v mixéri. Ak je vývaru málo, prilejte čistú vodu. Nalejte to do veľkej misky a nechajte do druhého dňa schladnúť. Potom ho môžete nakrájať do sáčkov a dať do mraziaku. Pre spestrenie doňho môžete čokoľvek pridať, zeleninu, bylinky, medvedí cesnak alebo morské riasy.

Viac zaujímavých receptov nájdete TU

Ako kŕmiť BARFom na dovolenke?
   • Ak máte možnosť mať tam chladničku či dokonca mrazničku, stačí si doma naporcovať mäso, aby ste s ním na dovolenke nemali veľa starostí.
   • Druhou možnosťou je vziať si zamrazené naporcované mäso v prenosnej chladničke a včas ho dávať odmrazovať, aby malo izbovú teplotu.
   • Ďalším riešením je kupovať priamo na mieste aspoň kuracie.
   • AK váš pes nemá problém s granulami a chystáte sa na dlhšiu dovolenku 10-14 dní, ideálne by bolo mať so sebou aspoň granule, ktoré necháte v miske pred jedlom vždy odmočiť a naboptnať. Ak je totiž psík zvyknutý na BARF, pri granuliach ho bude viac smädiť.
   • Možnosťou sú aj konzervované potraviny pre psy. Osobne ich veľmi zaužívané nemám, psík pri nich vždy dostal hnačku.
   • Poslednou možnosťou (hlavne ak ide na dovolenku stanovať, či na turistiku) je najlepšia možnosť sušené mäso a sušená zelenina. CHS Manwe odporúča napríklad sušené mäso od firmy BARON
Moje rady ku kŕmeniu vlčiaka
  • Ak si už ako šteniatko stráži misku, kosť alebo hračku vrčaním, venujte sa mu pri jedle viac a začnite psíka kŕmiť z ruky. Pri dobrom správaní ho chváľte a pri vrčaní, chmataní a hryzení hovorte rázne fuj! a opäť mu po chvíľke ponúkajte z ruky. Trvá to nejaký čas, ale postupne budete môcť prejsť na kŕmenie v miske bez toho, aby na vás pri jedle vrčal. To občas prídite k nemu, pochváľte ho, môžete povedať akú má dobrotku a pohladkať ho ak nevrčí. Ak vrčí, povedzte rázne fuj! a vráťte sa k metóde kŕmenia z ruky. Tento problém sme mali s Eshou, no za pár dní prestala vrčať aj pri veľkej kosti. Pri Vlkovi sme za celý čas nemali problém ani len s odobratím surovej kosti či plnej misky. Záleží na prostredí, z ktorého psík prišiel, aj na vašom prístupe k nemu a ku krmivu. Nepodceňujte to. Nechcete predsa, aby vás raz v dospelosti pohrýzol, keď mu budete chcieť láskyplne doložiť.
  • Ja som ho samozrejme nechávala najesť sa v pokoji a psychickej pohode, aby nemusel jedlo hltať (aj tak to teraz robí, lebo je večne hladný 🙂 ), no občas sme k nemu prišli, pohladkali ho so slovami akú má dobrotu a vždy som sledovala jeho chvost. Keď ním zavrtel a vnímal nás aj počas jedenia pozitívne, skúšala som rôzne veci. Odobratie misky, aby videl, že mu dávam viac, strkanie ruky a prehrabovanie sa v jedle akože tam vidím niečo nebezpečné, čo musím rýchlo vybrať, odobratie a privoňanie akože či je jedlo čerstvé a dobré preňho a rôzne iné veci. Pes si na to zvykol a časom akoby dával na môj názor.
  • Zo zeleniny mu zo začiatku chutila len uhorka. Jablko alebo hrušku s hnusom vypľul. Preto som mu ovocie a zeleninu mixovala v smoothie mixéri, keď som aj sebe robila zeleninový nápoj. Tým zeleninovo ovocným nápojom s troškou bieleho jogurtu a vody som mu zaliala mäsko s ovsenými vločkami a jedlo bolo preňho šťavnatejšie. Zvykla som mu potom zeleninu a ovocie strúhať. Tak si zvykol na tú chuť, že po čase som mu hodila ohryzok jablka, kus uhorky, kus banánu a keď som videla, že to spapá, môžem mu už ovocie a zeleninu do misky len tak nakrájať na väčšie kúsky, aby si aj trochu pri jedle pohrýzol. Teraz nemá problém s ničím, čo mu dám, aj varený kus karfiólu alebo brokolice. Najviac miluje rybacie mäso.
  • Kosti, resp. v našom prípade jednu bravčovú kosť, mu dávame raz do týždňa, napríklad ako zábavku pri piatkovom večernom filme.
  • Do pol roka sme kŕmili 3x denne, od pol roka kŕmime 2x denne, pričom dennú dávku mu rozdelíme proporčne na 65% ráno a 35% večer.
  • Nepreháňajte to s prílohami ako sú ovsené vločky, ryža, cestoviny či chlieb. Stačí mu na porciu žrádla len 15g prílohy. Pri väčšom množstve prílohy vám pes začne priberať.
  • My sme ho pokarhali vždy keď si nejaké jedlo ukradol sám. Samozrejme iba slovným hrešením, fuj! a na miesto. Tým pádom miesta s voľne položeným jedlom už opatrne obchádza, vie, že si sám vziať nesmie, ale verím, že ak by sme neboli pri ňom, istotne by si zas niečo ukradol 😉 Už to bola aj celá tácka koláčov!
  • Naučili sme ho povel „von z kuchyne“. Tým pádom nám nezavadzia pod nohami, keď sa v malej kuchyni otáčame a leží na prahu.
  • Od šteniatka som ho učila, že mi najskôr podal v sede labku, kým som mu podala misku s jedlom, keď bol starší, naučili sme ho povel „nesmieš“ a čaká s očným kontaktom na naše povolenie „môžeš“ a až vtedy sa priblíži k miske a začne žrať. Tieto povely nám uľahčili každodenný život a uchránili nás od radostných šialených nájazdov na misku, ktorú človek nestihne ani položiť a vlčiak do nej vrazí, všetko sa rozleje a my môžeme umývať 😉
  • NEDÁVAJTE ČS VLČIAKOVI MRKVU – Obsahuje betakarotén, z ktorého im tmavnú oči a keďže ČSV by mal mať oči svetlo jantárové ako vlk, tmavé oko je negatívne hodnotené na výstavách či bonitácii. Rovnako ak kŕmite granulami, pozrite si zloženie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *